EDİRNE üzerinden Avrupa’ya ulaşmak isteyen ancak Büyük İstanbul Otogarı’nda (Esenler Otogarı) kendilerine otobüs bileti satılmayan Suriyeliler, geceyi sokakta geçirerek, temel insani ihtiyaçlarını bile karşılayamadıkları bir atmosferde insanlık dramı yaşıyorlar.

Edirne üzerinden Avrupa’ya ulaşmak isteyen Suriyeli mültecilerin İstanbul Otogarı’nda bekleyişleri üçüncü gününe girdi. Al Jazeera’de yer alan habere göre, iki çocuk annesi Khalaf Alkorde, yürekleri parçalayan sözlerle isyan etti. “Hükümetten veya Birleşmiş Milletler’den yardım gelmezse buradaki Suriyeliler için oğlumu öldüreceğim.” ifadelerini kullandı.

“YARDIM GELMEZSE OĞLUMU ÖLDÜRECEĞİM”

Çok zor durumda olduklarını belirten iki çocuk annesi Khalaf Alkorde, anne ve babasının Suriye’de tutuklu bulunduğunu ve İstanbul’da tek başına yaşadığını aktarıyor. Hükümetten veya Birleşmiş Milletler’den yardım gelmezse buradaki Suriyeliler için oğlunu öldüreceğini dile getiren zor durumdaki anne, “Ayrıca buraya polis de gelirse oğlumu öldüreceğim. İnsanlar Suriye’de ölüyorsa, Almanya’ya gidip ölüyorsa burada ölsün daha iyi.” ifadelerini kullanıyor.

suriyeli-multeciler3.jpg
“NE OLUR BİZE YARDIM EDİN”

Oğlu Cuvan’ın meshanesinin doğuştan problemli olduğunu gözyaşları içerisinde anlatan anne Ruşin Hachalil, “Cuvan, Suriye’de 3 kez ameliyat oldu. Türkiye’de de bir kez operasyon geçirdi. Bunun tedavisi Avrupa’da yapılıyor. Ne olur bize yardım edin!” ifadelerini kullandı.

OTOGAR İÇİNDEKİ CAMİNİN ÇEVRESİNDE OTURUYORLAR

Edirne üzerinden Avrupa’ya ulaşmak isteyen çok sayıda Suriyeli mültecinin Esenler Otogarı’nda bekleyişi sürüyor. Aralarında yaşlıların ve engelli çocukların da bulunduğu mülteciler, otogar içindeki caminin çevresinde oturarak gitmelerine izin verilmesini bekliyorlar.

suriyeli-multeci-anne-cocugumu-oldururum.jpg
YİYECEK, TUVALET VE TEMİZLİK KONUSUNDA ÇOK BÜYÜK SIKINTILARI VAR…

Yiyecek, tuvalet ve temizlik konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyleyen mülteciler, yere serdikleri battaniyelerin üzerinde uyuyorlar. Bazıları da yanlarında getirdikleri çadırları cami avlusuna kurarak beklemeye devam ediyor. Türkiye’de yaşamanın zorluklarından ve hayat pahalılığından şikâyet eden mülteciler, Avrupa’da kendilerine daha iyi imkânlar bulabileceklerini düşünüyorlar.

YERDE YATIYORLAR

Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilerin İstanbul’daki duraklarından biri de Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarı. Ancak bir kaç gündür bilet alamayan mültecilerin otogardaki bekleyişleri sürüyor. Geceyi otogarda dışarıda geçiren Suriyeliler, zaman zaman temel insani ihtiyaçlarını da karşılayamıyor. Her yaştan insan yerde yatıyor. Tuvalete girmek için uzun kuyruklar oluşturan Suriyeliler, zaman zaman seslerini de duyurmaya çalışıyor. ‘Gitmek istiyoruz’ sloganları atan mülteciler, Avrupa’ya ulaşmak için Trakya’ya gitmek istiyor.

suriyeli-multeciler-.jpg

“GECELERİ ÇOK ÜŞÜYORUZ”

Savaştan sonra İstanbul’da yaşamaya başladığını belirten Aliya Ali de, “Geceleri çok üşüyoruz. Su yok. Tuvalet yok ne yapacağımızı şaşırdık. Avrupa’ya gitmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ameliyat olmak için Almanya’ya gitmek istediğini aktaran tekerlekli sandalyeye mahkum olan Hüsam Jesmati ise, İstanbul’da Büyükçekmece’de oturuyor. Ameliyat ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Jesmati, “Burada ikamet çıkarmak çok zor. İlaç sıkıntısı var. Ne yapacağımızı şaşırdık.” diye konuştu.

kaynak: http://www.internethaber.com/suriyeli-multeci-annenin-drami-cocugumu-oldururum-813800h.htm

28.10.2015