Suriye ve Rusya, geçtiğimiz Kasım ayında Şam’da düzenlenen “Suriyeli Mültecilerin Geri Dönüşü Uluslararası Konferansı’nın” sonuçlarının uygulanmasını takip etmek üzere dün yine Şam’da ortak bir komite toplantısı düzenlediler. Suriyeli ve Rus yetkililer arasında ülkeye dönen mültecilerin gerçek sayısı konusunda görüş ayrılığı bulunuyor.

Suriye-Rusya Koordinasyon Merkezi Başkanı Mihail Mezentsev, Rusya’nın iki yıl önce Suriyeli mültecilerin dönüşü için çalışmaya başlamasından bu yana “iki milyon iki yüz binden fazla yerinden edilmiş Suriyelinin içeriden ve dışarıdan” ülkelerine geri döndüğünü söyledi. Rus yetkili geri dönenlerin çoğunun komşu ülkelerden olduğunu söyledi.

Suriye Yerel İdare Bakanı Hüseyin Mahluf, Suriye-Rus koordinasyon organlarının kurulmasından bu yana şimdiye kadar 5 milyon mülteci ve yerinden edilmiş kişinin geri döndüğünü dile getirdi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayman Susan, Kasım 2020’de Şam’da düzenlenen uluslararası mülteciler konferansında ülke içinde yerinden edilmiş on binlerce kişinin şehir ve köylerindeki evlerine döndüğünü, bunun yanı sıra Suriye dışından binlerce kişinin ülkelerine geri döndüğünü kaydetti.

Her iki taraf da Suriye’ye geri dönen mültecilerin yaşadıkları ülke ve bölgelerin isimleri veya Suriye’de döndükleri bölgelerin isimleri ya da geri dönenlerin sayıları hakkında herhangi bir detay paylaşmadı.

Rusya-Suriye Ortak Komitesi, Pazartesi günü, Şam’da çalışmalarına başladı. Bu çalışmalara Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma İdare Merkezi Başkanı Mihail Mezentsev’in başkanlığında bir Rus heyeti de katıldı. Rus heyetinde Rusya Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Elçisi Alexander Lavrentiev de yer aldı.

Rus heyeti insani yardım sağlamak, bir dizi ortak tıbbi deney yapmak, bir dizi anlaşma imzalamak ve ikili çalışma ve medya işbirliğini geliştirmeye yönelik mekanizmaları tartışmak üzere çeşitli illere turlar düzenleyecek.

Rusya-Suriye komitesi, Suriye rejiminin Rus tarafıyla koordineli olarak Suriyeli mültecilerin geri dönüş koşullarını oluşturmak için aldığı önlemleri üç gün boyunca tartışacak.

Açılış konuşmasında Batılı ülkeleri “yıkıcı bir tavır sergilemekle” suçlayan Mizintsev, “Batı yaptırımları, Suriye’nin yeniden yapılandırılmasını engelliyor. Bu durum, gıda fiyatlarını ve ülkedeki yoksulluğun şiddetini artırıyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Elçisi Alexander Lavrentiev ise Suriye’ye uygulanan yaptırımları, meşru hükümeti desteklediği için “halkı” cezalandırmak olarak değerlendirdi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ise Batılı ülkeleri Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü konusunu siyasileştirmekle suçladı. Mikdad, “Suriyeli mültecilerin dönüşü meselesi hala bazı Batılı ülkelerin şiddetli politizasyonuna ve baskısına maruz kalıyor. Bunlar, ABD ve Avrupa Birliği öncülüğünde Suriye’ye haksız bir ekonomik abluka uygulayan ülkelerdir. Bu, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin amaçlarıyla bağdaşmayan siyasi hedeflere ulaşmak amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca, bazı uluslararası örgütler, özellikle Suriye içindeki durumu çarpıtarak yanıltıcı bilgiler veriyor ve mültecileri ülkelerine geri dönmemeye teşvik ediyor.” açıklamalarında bulundu.

Cumartesi günü Şam’a gelen Rus heyeti ile birlikte Rusya’nın Şam’a sağladığı 160 tonluk yardım da Şam Uluslararası Havalimanı’na ulaştırıldı. Bu yardım paketinde 250 bin doz “Sputnik Light” aşısının yanı sıra koronavirüsü tespit etmek için bir milyon kişiye yetecek düzeyde gerekli laboratuvar testleriyle ilgili tıbbi malzemeler de yer alıyor.

Başka bir bağlamda, Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, ünlü Rus Denizcilik Akademisi Nakhimov, Pazartesi günü Suriye kıyısındaki Lazkiye’de Rusya ve Suriye taraflarından askeri lider ve birliklerin ve her iki ülkeden eğitim sektöründeki temsilcilerinin yer aldığı bir törende akademinin bir şubesinin açılışını yaptı.

Adını Rus İmparatorluğu döneminde yaşayan Rus Amirali Pavel Nakhimov’dan alan Nakhimov Denizcilik Akademisi, 1944 yılında St. Petersburg’da kurulmuştur. Bu akademi, genç erkeklere erken yaşta deniz askeri bilimleri öğretmeyi amaçlamaktadır.

Kaynak: https://turkish.aawsat.com/home/article/3101206/suriyeli-m%C3%BCltecilerin-geri-d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCne-ili%C5%9Fkin-suriye-rusya-ortak-toplant%C4%B1s%C4%B1
28.07.2021