Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısının 3 milyonu geçtiği biliniyor. Bunlardan 300 bini kamplarda kalıyor, geri kalanları kentlere dağılmış durumda. Kentlere dağılan Suriyelilere ise büyük bir sorun olarak bakılıyor.

Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısının 3 milyonu geçtiği biliniyor. Bunlardan 300 bini kamplarda kalıyor, geri kalanları kentlere dağılmış durumda. Kentlere dağılan Suriyelilere ise büyük bir sorun olarak bakılıyor.

Türkiye’nin ekonomisinden sosyal barışına kadar bir çok alanda sıkıntı yarattığı düşünülen Suriyeliler, halkın büyük tepkisini çekiyor ve bu durumdan rahatsız olan halk hükümeti ve devleti suçluyor, Suriyeliler için aşırı korumacılık geliştirildiğini düşünüyor.

Ama işin aslının öyle olmadığı da ortada.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, madalyonun öteki yüzünün hiç de sanıldığı gibi olmadığını belirtiyor.

Suriyeli vatandaşlar Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra ilk olarak UNHR’ye kayıt yaptırma zorunluluğundalar. Bu kayıt sırasında, yerleşmeyi talep ettikleri illerin uydu il, yani yerleştirilmeye açık olup olmadığına bakılıyor. Bazı iller devletin talebiyle turizmin, nüfusun, yerel dinamiklerin veya yerel istihdamın olumsuz etkilenmemesi nedeniyle göçmenlere ikamet verilmesine kapalı.

UNHCR kaydını yaptıran Suriyeli göçmenler, yönlendirildikleri ilde bulunan İl Göç İdaresi’ne başvuruyorlar. Kayıtlarının yapılabilmesi için kendi üzerlerine kayıtlı bir kira kontratı gösterme zorunlulukları var. Burada en büyük sıkıntı, konakladıkları yerlerin iş yeri, depo, ambar gibi yerler olması nedeniyle ve MERNİS kayıtlarında iş yeri olarak görüldüğünden, ikametlerinin geçersiz kılınması ve bu yüzden de kayıt yaptıramamaları. Bu da Suriyeli göçmenler için büyük sorun oluşturuyor. Zira kendilerine ait bir ev alacak durumda olmayanlar, ikamet ettikleri depo, ambar ve benzeri yerleri ikamet olarak göstermek zorunda kalıyorlar ve kayıt yaptırmaları olanaksızlaşıyor.

İl Göç Müdürlüğü tarafından kayıt sırasında Suriyeli vatandaşlara geçici bir belge veriliyor. Bu belge, asıl kimlik belgesi çıkartılıncaya kadar, Suriyelilere yalnızca ülkede bulunmalarını yasal kılıyor ve acil sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlıyor. İl Göç İdaresi’nin konumu ve yoğunluğuna bağlı olarak, minimum bir ay içerisinde Suriyeli göçmen vatandaşlara geçici kimlik belgesi veriliyor.

Ancak burada da, sanılanın aksine, Suriyeli göçmenler için bir sıkıntı söz konusu: Suriyeliler kayıt yaptırdıkları il dışında yaşayamıyor, çalışamıyor; eğitim, sağlık gibi hizmetlerden yararlanamıyor. Uzun süre ikamet ettiği ve tercih ettiği ilin dışında bir yerde kalamıyorlar. Kayıt yerlerini sıklıkla değiştirme şansları yok. Böyle bir değişiklik talebinde bulunmaları halinde İl Göç Müdürlüğü tarafından “elzem” şartı aranıyor. Yani değişiklik yapmak isteyen Suriyeli göçmenler sağlık sorunlarını, başka bir yerde daha garantili bir iş bulduklarını vb. kanıtlamaları gerekiyor.

Ancak, bilinmesi gereken önemli noktalar var. Suriyeli vatandaşlara Türk vatandaşlardan daha fazla olanak sağlandığı konusu doğru değil. Suriyeli vatandaşlara karşı olumsuz tavırlar geliştiren, onları istemeyen veya aşağılayan kesimin bunları bilmesinde yarar var.

Örneğin, yaygın dedikodulardan biri Suriyeli vatandaşların doktora gidip dilediği gibi para vermeden muayene edildiği…

Doğrusu ise şöyle:

Tercüman desteği olmadan 182’yi arayarak hastaneye ulaşabiliyor veya randevu alabiliyor.

Sınırlı sayıda tercüman desteğiyle herhangi bir doktora muayene olabiliyor. Ama sorun şu ki, kendi dilini bilmeyen bir doktor tarafından muayene edilmesi ve hastalığına teşhis konması. Bu durumda doktorun, tercümana rağmen hasta öyküsü alması çok güç oluyor.

Bir başka kızdıran söylenti, Suriyeli göçmen vatandaşların istediği ilacı istediği eczaneden parasız temin etmesi.

Bu da doğru değil. Suriyelilerin ilaçları için eczanelere ödemeyi SGK değil, AFAD yapıyor. Eczanelerle ödemeler konusunda resmi bir protokol yapılmadığı için Suriyeliler yalnızca geri ödeme riskini kabul eden çok az sayıda eczaneden ilaçlarını o da büyük zorluklarla temin edebiliyorlar.

Bir başka ve en çok tartışılan şikayet, Suriyeli mültecilerin istedikleri üniversiteye sınavsız ve beyana bağlı olarak girmesi.

Doğrusu ise YÖK’ün Türkiye genelinde 8 üniversite, mevcut öğrenci kabulü çerçevesinde, Suriyeliler için bir program açılabilmesine karar vermiş olması. Tüm Türkiye’de ancak 8 üniversite için geçerli Suriyeli göçmenlerin avantajları.

Bu gerçekler ışığında Suriyeli göçmen konusuna daha soğukkanlı bakmak gerek.

Mümtaz İdil

kaynak: https://odatv.com/suriyeli-multecilerle-ilgili-cok-dillendirilen-o-iddialar-dogru-mu-0310161200.html

03.10.2016