Suriyeli sığınmacıların Türkiye’den Yunanistan’a geçişleri sürerken, sosyal medyada paylaşılan bir videoda sığınmacıların Türkiye hakkında skandal dikkat çeken sözler söylediği görüldü. Sınırı geçmeye çalışan bir Suriyeli sığınmacı, “Sanki biz size gidip bizi kurtarın dedik” dedi.

Türkiye’nin Avrupa sınırını açması sonrası Suriyeli sığınmacıların Edirne’den Yunanistan sınırını geçmeye çalışmaları sürüyor. Yunan güvenlik güçleri sınırda geniş önlemler alsa da sığınmacılar Meriç Nehri üzerinden, karadan ve denizden geçmeye çalışıyor.

BBC Türkçe’de yayınlanan bir videoda, sınırı geçmeye çalışan bir sığınmacının “Bize, ‘Bizim askerler Suriye’de, siz burada ne yapıyorsunuz?’ diyorlar. Hep böyle şeyler diyorlar” dediği görüldü.

Sosyal medyada gündem olan videoda başka bir sığınmacı ise “Sanki biz size gidip bizi kurtarın dedik” ifadelerini kullandı. 8 senedir Türkiye’de yaşadığını belirten sığınmacı “Siz kendinizi düşündünüz, bizi düşünmediniz. 8 senedir buradayım ve hiçbir şey kazanamadık” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/suriyeli-siginmaci-siniri-gecti-ve-sanki-size-gidip-bizi-kurtarin-dedik-270286h.htm

02.03.2020