IŞİD terör örgütünün Türkiye’deki hareketliliği son aylarda hız kazanmış durumda. Suriye’den Türkiye’ye terörist kaçıran örgüt, yeniden terör saldırısı düzenlemek için fırsat kolluyor. IŞİD’e yönelik üst üste yapılan başarılı operasyonlar ile olası saldırıların önüne geçilmiş durumda.

KAYSERİ’DE ÖNEMLİ OPERASYON
IŞİD’in İstanbul’dan sonra en çok yuvalandığı illerden biri olan Kayseri’e kritik bir operasyon düzenlendi. Kocasinan ilçesinde bir süredir takip edilen örgütün hücre yapılanması deşifre edildi. İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından yapılan operasyonda örgüt mensubu olduğu öğrenilen 2 kişi yakalandı. Kuzen olduklar belirlenen M.D.E ve M.N.E’nin, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığındıkları ortaya çıktı. IŞİD adına Kayseri’de faaliyetler yürüten Suriyeli kuzenler çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kayseri’de geçmişte de yapılan operasyonlarda çok sayıda IŞİD mensubu yakalanmış ve Suriyeli sığınmacı oldukları ortaya çıkmıştı.

İSTANBUL’DA DA BENZERİ YAŞANMIŞTI
Suriyeli sığınmacı kuzenlerin IŞİD adına çalıştıklarının tespit edildiği Kayseri’de operasyonların devam edeceği gelen bilgiler arasında. İstanbul’da ise geçtiğimiz haftalarda yapılan IŞİD operasyonunda önemli bir yapılanma çökertilmişti. Suriye’de, IŞİD’in gücünü kaybettiği bölgelerdeki kadın teröristleri Türkiye’ye getiren örgüt hücresi ortaya çıkarılmıştı. Yapılan incelemelerde yakalanan kişilerin Suriyeli sığınmacı oldukları anlaşılmıştı.

Kaynak: https://www.aykiri.com.tr/suriyeli-siginmacilar-isid-operasyonunda-yakalandi/5621/

11.09.2020