22 Temmuz’da meydana gelen olayın görüntüleri ortaya çıktı.

Suriyeli sığınmacılar Türk askerini böyle taşladı

Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı Hac Konaklama Tesisleri içerisindeki Konteynır kentte, geçtiğimiz hafta Suriyelilerin bir markette Türk aker ve polislerine saldırmalrı kameralara yansıdı.

POLİS VE ASKERE TAŞLI SALDIRI

22 Temmuz 2012 tarihinde sığınmacıların kaldığı konteynır kentte bulunan Suriyeli sığınmacıların, kartlarına yüklenen 20 TL’lik para ile alış veriş yapmak için marketlere hücum etmişti. Marketlerde izdiham yaşanması üzerine markete gelen asker ve polisler, Suriyeli sığınmacıları sıraya koyarak alış veriş yapmalarını sağladığı sırada bazı Suriyeli provokatörler, taşlar ile marketlere, polis ve askerleri saldırması üzerine olaylar başlamıştı. Bu esnada markette bulunan çok sayıda Suriyeli, aldıkları eşyalar ile marketten hızlı uzaklaşmıştı.

YÜZLERİNE BEZ PARÇALARI TAKTILAR

İl merkezinden takviye gelen asker ve polislerin tüm uyarılarına rağmen marketleri yağlamak isteyen Suriyelilere izin verilmeyerek biber gazı kullanıldı. Bu esnada konteynır kentin içi savaş alanına dönerken, Suriyeliler ellerine geçirdikleri her şey ile polis, asker ve görevlilere saldırdı. Yüzlerini bez parçaları ve havlular ile örten Suriyeliler, adete konteynır kenti savaş alanına çevirmişti.

Olaylar, takviye gelen polis ekipleri tarafından 6 saatlik süren çalışması sonucu ancak kontrol altına alınmıştı. Suriyeliler, sadece polis ve askerlere değil önüne kim geldiyse saldırdıkları gözlenirken, polislere saldıran bir Suriyeliyi engellemek isteyen Ambulans şoförü taşla başına vurularak yere dürülmesi saniye saniye görüntülendi.

Polisin biber gazı sıkması ile olaylar kontrol altına alınırken, olaylarda 13’ü polis 1’i sağlık görevlisi 14 kişi yaralandı. Olaylara karışan 20 Suriyeli de konteynır kentten Çadır kentlere gönderildiği öğrenildi.

kaynak: https://www.ensonhaber.com/suriyeli-siginmacilar-turk-askerini-boyle-tasladi-2012-08-04.html

04.08.2012