Suriye’de devam eden iç çatışmalar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ancak kamplarda kalmayan Suriyeli sığınmacılara kimlik verilecek.

TOLGA ŞARDAN Ankara

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Cilvegözü ve Reyhanlı’da yaşanan bombalı saldırılar sonrasında kamuoyunda Suriyeli sığınmacılara yönelik başlayan tartışmalar sonrasında harekete geçen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, kayıtdışı biçimde Türkiye’de dolaşan Suriyelilerin kayıt altına alınmasına karar verdi.

Yeni göç beklentisi
Bu çerçevede AFAD ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü projeyle kamplarda yaşayanlar ve ikamet tezkeresiyle izin alarak Türkiye’de yaşayanların dışında kalan tüm Suriyeli sığınmacılara dijital olarak hazırlanan tanıtıcı kimlik kartı verilecek.
Şimdiye kadar kampların dışında yaşayan Suriyelerin ülkeye girişi dışında herhangi bir kaydı tutulmazken, kimlik kartlarının dağıtılması sonrasında sığınmacıların tüm hareketleri takip edilebilecek.
Kilis’te pilot uygulaması başlatılacak kimlik kartları, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Osmaniye’de yaşayan sığınmıcalara da dağıtılacak. Kimlik kartlarında; sığınmacıların parmak izleri, kimlik bilgileri ve aldıkları yardımlarla ilgili bilgiler yer alacak.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/suriyeli-siginmacilara-kimlik/gundem/detay/1722735/default.htm

14.06.2013