Türkiye Kamu-Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Suriyelilerin üniversitelere sınavsız kura ile yerleştirildiğini duyurdu.

Bir süredir Suriyeli öğrencilerin üniversitelerde sınavsız öğrenim görecekleri iddiası vatandaşlar arasında infiale neden olmuştu. Türkiye Kamu-Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Suriyelilerin üniversitelere sınavsız kura ile yerleştirildiğini ÖSYM’den açıklama yapıldığını duyurdu.

Doğruyol mesajında, ” ÖSYM açıkladı 131.746 Suriyeli sınavsız kurayla üniversitelere yerleştirildi. Ayda 800 TL öğrenim yardımı alacaklar. Ne diyelim?” ifadelerini kullandı.

ODTÜ’YE YERLEŞTİ HEDEFİ OXFORD

Benzer bir açıklamanın sosyal medyada geçen hafta da bulunduğu dikkat çekti. Facebook’ta Suriyeli Vatandaşlık Bürosu adlı sayfada “ÖSYM tarafından dün açıklanan verilere göre 131.746 Suriyeli genç üniversitelere yerleştirildi.

Ayda 800 TL öğrenim yardımı alacak Suriyeliler herhangi bir sınava girmeden kura sistemi ile yerleştirildiler. Suriyelilerin en çok tercih ettiği bölümler: Tıp, Diş Hekimliği, Avukatlık, Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği. ODTÜ’ye yerleştirilen Ahmed Zevat, “Sınav olsaydı da biz başarılı olurduk. Yeni hedefim çapraz geçiş ile Oxford Üniversitesi’ne gitmek” dedi” açıklaması yapılmış ve tepki toplamıştı.

Kaynak: http://www.egepostasi.com/haber/Suriyeli-universitelilere-tepki/165997

(Haber 17 Ağustos 2017 yılına aittir)