Tüm sektörlerde faaliyet gösteren Suriyeliler Gaziantepli işçilerin korkulu rüyası oldu

En büyük sorunlarının Suriyeli işçiler olduğunu ve kayıt dışı çalıştıklarını tespit ettiklerini vurgulayan TÜM-TİS Gaziantep Şube Başkanı Mahmut Canyurt, “Taşeronlaştırma ve kayıt dışı çalışma en çok bizim sektörde. Suriyeliler, çalışanların ekmeğini elinden aldı. Çünkü sigortaları yok, ucuz ve 14-15 saat çalıştırılıyorlar. Bu şekilde olunca Suriyeli çalıştırmak işverenin işine geliyor” dedi.

Çalışanlar sendikaya üye olmaktan korkuyor

Sendikaların önündeki engellerin devam ettiğini belirten Canyurt, çalışanların örgütlenme ve sendikaya üye olmaktan korktuğunu dile getirdi. “Sendikaya üye olmak Anayasal haktır, ancak işverenler, çalışanların E-devlet şifrelerini alıp sendikaya üye olup olmadıklarına bakıyorlar, eğer üye ise işine son veriyorlar. Dolayısıyla örgütlenmenin önündeki engellerin ve çalışanların istediği sendikaya üye olmasının önünün açılması gerekiyor. Sendika olarak bu konuda ki çalışmalarımız devam ediyor, devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Babacan Kargo’da ki eylem son buldu

Kimsenin zorla ve baskı ile sendikaya üye yapılamayacağının altını çizen Başkan Canyurt, “23 yıldan beri sendikacıyım, hiç kimseye ceza yazıldığına şahit olmadım. Ancak işler bu şekilde devam etmez. E-devlet insanın özelidir. Bunu işverende dahil kimsenin almaya hakkı yoktur. Eğer alıyorsa cezai müeyyidenin uygulanması lazım. 700 günü geçen Babacan Kargo’da ki eylem son buldu. Açtığımız davaları kazandık, mahkeme işe iade kararı verdi, ama işveren işe almadı, cezaları ödedi” şeklinde açıklama yaptı.

Sendikalı olmanın birçok faydası var

Türkiye’nin ekonomik krizin içerisinde olduğuna vurgu yapan TÜM-TİS Gaziantep Şube Başkanı Mahmut Canyurt, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Her türlü olanaksızlığa rağmen elimizden geldiği kadar iş yerlerinde örgütlenme çalışmalarımız devam edeceğiz. Sendikalı olmanın birçok faydası bulunmaktadır. Örneğin; bizim toplu sözleşme yaptığımız iş yerlerinde çalışanlar yılda 4 ikramiye alır, senelik izinleri var, mesai ücretleri ve yakacak gibi birçok haklar alıyorlar. Ancak sendikasız olduğundan bunların hiç birini alamazsın.”

Gerçek anlamda denetim sağlansa sonuç alınır

Başkan Canyurt, sendikalı üyelere mobbing uygulanamayacağına dikkat çekerken, “İş yerleri yeterince denetlenmiyor. Denetime gelenler, çalışanlarla değil, işveren ile görüşüyorlar. Bu durumda denetim nasıl yapılıyor? Örneğin; Babacan Kargo’da ki kayıt dışı işçi çalıştırma ile ilgili dilekçe vermediğimiz kurum kalmadı, fakat hiç kimse bizi dikkate almadı. Devletimiz nerde kayıt dışı işçi çalıştırıldığını biliyor. O nedenle gerçek anlamda denetim sağlansa sonuç alınır” diye konuştu.

Kaynak: http://www.gaziantepsabah.com/suriyeliler-calisanlarin-ekmegini-elinden-aldi.html

25.01.2020