Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Hatay’a kaçan ve Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı İlçeleri’ndeki çadır kentlerde barındırılan Suriyeliler için Kilis’in Öncüpınar Gümrük Kapısı’ndaki Hac Konaklama Tesisleri’nde konteynır kent kuruluyor.

Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Hatay’a kaçan ve Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı İlçeleri’ndeki çadır kentlerde barındırılan Suriyeliler için Kilis’in Öncüpınar Gümrük Kapısı’ndaki Hac Konaklama Tesisleri’nde konteynır kent kuruluyor.

TOKİ tarafından Hac Konaklama Tesisleri’ndeki 315 bin metrekarelik alana yapılacak konteynır kentin bir bölümünün alt ve üstyapı çalışması tamamladı. Bu bölgeye kurulacak olan 200 konteynırın yapımımı tamamlandı, bunlardan ilk 40’ı da kurulmaya başlandı. Hac Konaklama Tesisleri’nin diğer bölümlerinde ise alt ve üstyapı çalışması devam ediyor. Tesislerin çevresine de 3.5 metre yükseklikte duvar çekiliyor.

2 bin konteynır kurulacak olan tesislere 10 bin Suriyeli yerleştirilecek. Konteynırlarda yaşayacak olan Suriyelilere rahat ve sağlıklı bir ortam sunulması için tesislerde sağlık merkezi, okul ve spor tesisleri de yer alacak. Konteynır kentte ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizesinde, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından kadınlara yönelik olarak eğitici kurslar da düzenlenecek. – Kilis

Kaynak: https://www.haberler.com/suriyeliler-icin-kilis-te-konteyner-kent-kuruluyor-3334987-haberi/

06.02.2012