İnşaat Sanatkarları Odası Başkanı İsmet Bozkurt, sektörün sorunlarını sadece Sabah’a anlattı

Gaziantep’in dünyanın en çok göç alan şehirlerinden biri olduğuna dikkat çeken İsmet Bozkurt, şehrimizdeki Suriyeliler’in inşaat sektöründe yoğunlaştıklarını ve kayıt dışı çalıştıklarının altını çizerken, “Kayıt dışı çalışanlar bir an önce kayıt altına alınmalı. Çünkü hem ülkemiz hem de şehrimiz ekonomik olarak zarar görüyor. Diğer en büyük sorunumuz kalifiyeli eleman. Çırak olmadığından kalfa ve usta yetişmiyor. Meslek okullarında inşaat sektörüne yönelik mesleki eğitim verilerek çırak, kalfa ve usta yetiştirilmeli” diye konuştu.

Esnafın yüzde 90’ının borçlarından dolayı kara listede bulunduğunu söyleyen Bozkurt, etkin sicil affın bir an önce çıkarılması ve esnafa faizsiz veya düşük faizle uzun vadeli kredilerin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ekonomiyi düzeltecek ve hamlelerin bir an önce hayata geçirilmesi lazım
Ekonomik krizden en fazla inşaat sektörünün etkilendiğini söyleyen Bozkurt, esnafa can suyu adı altında faizsiz veya düşük faizle uzun vade kredi verilmesi gerekmektedir. “Konut ve araç kredilerinde düşüş var. Bu ülkemizde her şey araç ve konuttan ibaret değil. Esnaf kefalet ve bankalardaki ticaretler için kullanılacak faiz oranları da düşmeli ki esnafımız kredi alsın, piyasalar canlansın. O nedenle ekonomiyi düzeltecek ve hamlelerin bir an önce hayata geçirilmesi lazım” dedi.
Sicil affı çıkarılmalı
Sicil affının çıkarılmasını isteyen Başkan Bozkurt, “Esnafın bir çeki veya senedi protesto olduğunda ya da kredi kartının ödeme gününü geciktirdiğinde kara Iisteye girmektedir. Trafik ve vergi gibi borçlar için banka hesaplarına bloke konulduğunda esnafın eli kolu bağlanıyor. E-Hacize son verilmeli. Sosyal Güvenlik Kurumu ve maliye borçları dahil tüm borçların yapılandırılması gerekmektedir. Çünkü esnafımız ay sonunu nasıl geçiririm hesabı yapıyor” ifadelerini kullandı.
Zor bir süreçten geçen esnafımız bir çıkış yolu arıyor
İnşaat Sanatkarları Odası Başkanı İsmet Bozkurt, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Zor bir süreçten geçen esnafımız bir çıkış yolu ararken, gelecekten endişe duymaya başladı. Küçük işletmelerin geliştirmesine ve desteklenmesine ağırlık verilmeli. KOSGEB ve Esnaf Kefalet Kooperatifleri’nin şartlarının ağır olduğundan kredi kullanamıyor. O nedenle şartların iyileştirilmesi gerekmektedir.”
Kaynak: http://www.gaziantepsabah.com/suriyeliler-insaat-sektorunde-yogunlasti.html
22.01.2020