HTEKONOMİ – Meltem ERSOY

Sayılarının 1 milyona yaklaştığı tahmin edilen Suriyeli sığınmacıların yerleştiği sokak ve mahallelerde ‘iş’ gerginliği yaşanıyor. Türk işçiden çok daha azına razı olan Suriyeliler özellikle günlük işçi olarak çalıştırılıyor.

Türkiye’ye kaçan Suriyelilerin resmi sayısı 500 bini geçince İstanbul’da ve diğer büyük şehirlerde Suriyelilerin yaşadığı sokaklar ve bölgeler oluştu. Gayriresmi tahminlere göre sayıları 1 milyona yaklaşan sığınmacı Suriyeliler geçinmek için ‘Her işi yaparım’ deyince kalifiye olmayan Türk işçilere de bir anlamda rakip çıkmış oldu. İstanbul Vatan Caddesi, Başakşehir, Güngören gibi bölgelerde yoğunlaşan ve kimi zaman sokaklarda yaşayan Suriyeliler, günlük iş takibinden ev taşımaya ya da konfeksiyon atölyelerinde dönemlik çalışmaya kadar pek çok geçim kaynağının peşinde koşuyor. Çoğunun çalışma izni olmadığı için de kayıtdışı işlere yönelen Suriyelilerin özellikle konfeksiyon atölyelerinde 500-600 TL’ye çalıştığı, Suriyeli kadınların 30-40 TL’ye günlük temizliğe gittiği belirtiliyor. Bir yandan Suriyelileri zor çalışma ve yaşam koşulları beklerken, söz konusu bölgelerdeki Türkler de huzursuz. Örneğin, Başakşehir’e bağlı Altınşehir Muhtarı Abdullah Turhan’ın verdiği bilgiye göre, mahallelerinde yaşayan Suriyelilerin en az yarısı pasaportsuz, belgesiz. Turhan, normalde Türk bir işçinin konfeksiyon atölyesinde bin TL’ye çalıştığını, ancak Suriyeliler 600 TL’ye çalışmaya razı olunca Türk işçilerin de işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını anlatıyor.

KİRALAR ARTTI 

Suriyelilerin mahallelerde yarattığı bir diğer değişiklik olarak da yükselen kiralar gösteriliyor. Turhan, bodrum katı, güneş görmeyen, gecekondu tipi yapılarda yaşayan Suriyelilerin daha önce boş kalan bu tip daireleri doldurmasıyla diğer dairelere de zam geldiği bilgisini veriyor. Yine Başakşehir’e bağlı Güvercintepe’nin Muhtarı İbrahim Dinç de, son dönemde gelen Suriyelilerin yoğunlaştığını kaydederek “Pasaportu olanlara Kaymakamlık sosyal yardımlaşmadan kömür vesaire yardımı yapılıyor, belediye de marketlerden gıda alışverişi gibi birtakım destekler sağlıyor. Buna ek olarak eli iş tutan da atölyelerde çalışıyor. Son dönemde bu konuda hem fırsatçı işverenler hem de mahallemizde huzursuzluklar ve kavgalar artıyor” diyor.

220 ‘İZİN’Lİ ÇALIŞAN VAR

2012 yılında çalışma izni alan Suriyeli sayısı 220. Sığınmacı olarak gelen Suriyeliler turist vizesiyle geldiği için çalışma izinleri yok.;

‘KALİFİYE OLMAYAN İŞÇİ HİZMET SEKTÖRÜNE KAYINCA AÇIK OLUŞTU’

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, sektörlerinde ihtiyaca yönelik istihdam bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını vurguluyor. İstihdam sıkıntısının sadece kalifiye elemanda değil, kalifiye olmayan elemanda da yaşandığını dile getiren Tanrıverdi, “Çünkü bu kişiler son dönemde daha çok hizmet sektörünü tercih etmeye başladılar, bu da bizim sektörümüzde, özellikle de Marmara Bölgesi’nde çalıştıracak işçi bulmakta zorlanmamıza yol açıyor” diye konuşuyor. Tanrıverdi, özellikle Suriyeliler ile ilgili bir bilgisi olmadığını, kendilerine böyle bir talep ya da şikâyet gelmediğini anlatırken, buna karşın sektörün istihdam ihtiyacını karşılamak için yabancı işçi çalıştırılmasında izinlerin kolaylaştırılmasıyla ilgili talepleri olduğunu ifade ediyor.

2 BİN 500 TUTANAĞIN 400’Ü KAYITDIŞI ÇIKTI

İstanbul Konfeksiyoncular Odası Başkanı Niyazi Karakahya da, son dönemde Suriyelilerin konfeksiyon sektöründe kayıtdışı işçi olarak çalıştığını doğrulayarak şunları söylüyor: “Zaten sektörde kayıtdışı var. Biz daha önce bunlara tutanak tuttuk, 2 bin 500 tutanak tutturdum 400’ü kayıtdışı çıktı. Yani zaten var kayıt dışı, dolayısıyla Suriyeliler de çalıştırılıyor. Daha önceki akşam Vatan Caddesi’nden geçerken metro durağının orada çoluk çocuk duvar dibine dizilmiş onlarca Suriyeli gördüm.”

EN ÇOK GİRİŞ NİSAN VE AĞUSTOSTA OLDU

2013 SAYI

Ocak 111.694

Şubat 94.544

Mart 111.870

Nisan 133.244

Mayıs 105.919

Haziran 105.961

Temmuz 105.810

Ağustos 115.693

 

kaynak: https://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/880777-suriyeliler-istanbul-sokaklarinda-is-ariyor

26.09.2013