Esenyurt’taki Suriyeli nüfusu her geçen gün artıyor. Öyle ki artık kendi okul ve hastaneleri bile var. Suriyeli doktorların açtıkları klinik, izinsiz olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Ancak 750 öğrencisi olan okulda hâlâ aktif olarak eğitim veriliyor…

ASLI ÖZTÜRK / HABERTÜRK

İSTANBUL Esenyurt’ta, Doğan Araslı Caddesi mevkiinde 7 katlı eski bir sürücü kursu binası, 2 aydır Suriyeli öğrencilerin eğitim aldıkları bir okul olarak kullanılıyor. Okulun merdiven boşluklarındaki duvarlarda “Almomayazon Okulu” yazsa da dışarıdan bakan birisi binayı artık kullanılmayan bir sürücü kursu sanar. Kapasitesi 750 öğrenci. Sahibi de, bünyesinde ders veren öğretmenler de Suriyeli. Çift tedrisat eğitim veriliyor. Müfredatlarında Türkçe dersi bile var. Sınıflar haremlik selamlık. Okul giriş çıkışlarında 5 büyük servis aracı kapıda bekliyor. Servis şoförlerininse hepsi Türk. Suriyeli çocukların çoğu, aileleriyle birlikte sığınmacı oldukları için Milli Eğitim’e bağlı okullarda eğitim göremiyor. Bazı ilçe belediyeleri, Suriyeli çocuklar için okullar açsa da zengin mülteciler, kendi okullarını kendileri açmayı tercih ediyor. Esenyurt’taki Almomayazon Okulu’nun sahibi de o zenginlerden biri… Okulla ilgili konuşmuyor çünkü okulun resmi bir geçerliliği yok. Sorularımıza “Şimdi konuşmak için erken birkaç ay sonra gelirseniz belki” diye cevap veriyor. Esnaf ise durumdan memnun görünmüyor. Okulun yanındaki büfe sahibi “Hiçbiri Türkçe bilmiyor. İşlerimiz belki daha iyi ama eski düzenimizi tercih ederdik” diyor.

HASTANE KAPATILDI

Esenyurt’ta izinsiz olarak açılan tek kurum bu okul değil. Okula uzaklığı 3 km olan, Saadetdere Mahallesi’nde yine Suriyeli zengin mülteciler tarafından açılan bir klinik de mevcut. Mahalle sakinleri kliniğe “Suriyeli hastanesi” diyor ve herkesin bu durumdan haberi var. Bu klinikte Suriyeli doktorlar Suriyeli hastaları muayene ve tedavi ediyor. Daha doğrusu birkaç gün öncesine kadar ediyordu. Kaymakamlıktan gelen yazı üzerine izinsiz açılan kliniğin kapısı artık kilitli.

kaynak: https://www.haberturk.com/gundem/haber/1012259-suriyeliler-kendi-okul-ve-hastanelerini-acti

24.11.2014