Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’da düzenlenen bir iftar programının ardından Suriyelilere Vatandaşlık verilecek açıklamasının ardından tartışmalar devam ediyor. Suriyelilerin Vatandaşlık alabilmesi için Hükümetten yapılan açıklamalara göre kesinlikle teröre bulaşmamış olmaları gerekiyor. Türkçeyi bilmeleri ve Ahlaki anlamda Türk vatandaşlığını taşıyabilmeleri için kültürü öğrenmeleri gerekiyor.

Yetişmiş göçmenlerin de vatandaşlığa alınmasının önü de açılıyor. Mühendis, Doktor, ara elemanlar gibi mesleki yeterliliği bulunanların sınava tabi tutularak vatandaşlığa alınması planlanıyor. Şu sıralarda tartışılan en büyük konu ise Suriyelilerin Memur olması ile ilgili. Vatandaşlığa alınan Suriyeli Göçmenler KPSS ile memur olabilecek mi sorusu akla geliyor. Türk Vatandaşlığına geçen birisi lise-Önlisans-Lisans eğitimini tamamladıktan sonra KPSS’ye girme hakkına sahiptir. Devlet kadrosuna atanmak isteyen bir Suriyeli KPSS’ye girip memur olabilecek. Burda da çıkan sorun ise milyonlarca KPSS’ye giren Türk Vatandaşı olan kişilerin senelerden beridir atanmayı bekleyen memur adayların tepkisi çekecek.

Türkiye gündeminde ise Suriyelilerin Bilime ve teknolojiye büyük katkı sağlayabileceği konuşuluyor. Vatandaşlığın sadece Suriyelilere olmadığını ve tüm göçmenlerin faydalanacağını belirten hükümet yetkilileri yetişmiş eleman ihtiyaçları için mükemmel bir fırsat olacağını belirtiyorlar. 2. Dünya savaşı sırasında Albert Einstein’ın o dönemde Türkiyeye geldiği daha sonra ayrılanlardan olduğu belirtiliyor. İlerleyen günlerde Hükümetin bununla ilgili ne adımlar atacağı merak ediliyor.

Kaynak: Suriyeliler Memur olabilecek mi

10.07.2016