TBMM’de gerçekleştirdiği konuşmada Suriyeliler sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, bu konunun ülkemiz için doğrudan beka meselesi olduğunun altını çizdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM’de bir konuşma gerçekleştirerek Türkiye’deki Suriyeliler sorununun boyutlarını gözler önüne serdi.

Ülkemize gelen Suriyelilerin dönüş oranının yüzde 1 bile olmadığını ifade eden Türkkan, “Türkiye’deki 3 milyon 610 bin Suriyelinin %61’i -ki bu rakam 2 milyon 212 bine tekabül ediyor- 0/24 yaş arası. Bu nüfus, yapısal ve zihinsel olarak ilerleyen yıllarda giderek burada yerleşik hale gelecek. 2011 yılından bu yana ülkemize gelen Suriyelilerin tekrar Suriye’ye geri dönüşleri %1 oranına bile ulaşmamış. Sürekli geliyorlar ama hiç gitmiyorlar” dedi.

“20 YIL SONRA HER 13 KİŞİDEN BİRİ SURİYELİ OLACAK”

Bugün Türkiye’de yaşayan her 20 kişiden 1’inini Suriyeli olduğunu ifade eden Türkkan, “Yaklaşık 20 yıl sonra Suriyelilerin ortalama nüfusunun 7,5 milyon olacağı öngörülüyor ve ülkemizde her 13 kişiden birinin Suriyeli olacağı hesap ediliyor” açıklamasında bulundu.

“TBMM BU KONUDA TOPLANTI YAPMAK ZORUNDADIR”

Türkkan, Suriyeliler sorununun ülkemiz için doğrudan beka meselesi olduğunu ifade ederek şu ifadeleri kullandı: “Bu tehlikenin ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama bu durum Türkiye Cumhuriyeti devletinin doğrudan beka meselesidir. Buradan çağrı yapıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu konuda ciddi olarak bir toplantı yapmak zorundadır.”

Kaynak Yeniçağ: “Suriyeliler sorunu ülkemiz için beka meselesidir”

19.06.2019