Ülkede ekonomi kötüleştikçe sığınmacılara karşı öfkenin AKP’ye sandıkta bir tepkiye dönüşüp dönümeyeceği tartışma konusu.

Bloomberg Businessweek’te Türkiye’deki Suriyeli mülteciler konu edildi ve yerel seçimlerde bu mülteci konusunun AKP için ters bir tepki yaratıp yaratamayacağı soruldu.

Haberde önce savaş nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye kaçan bir işadamınının, Amer Hadri’nin hikayesine yer verildi. Halepte BMW’sine atladığı gibi soluğu Türkiye’de alan Hadri şimdi Gaziantep’te başarılı bir işadamı ve “Made in Turkey” yazan ürünleri 42 ülkeye ihraç ediyor. Bloomberk’e konuşan Hadri, “Çocuklarım Türk okullarına gidiyor onları bir İslam ülkesinde yetiştirmekten memnunun. Bir daha asla Suriye’ye dönmeyeceğim” diyor.

Bloomberg ekibi daha sonra 3,6 milyon Suriyeli’den sonra şimdi de Afgan ve Iraklıların Türkiye’ye geldiğini, ülkenin ve Türkiye’nin eskisi kadar bunlara sıcak bakmadığını vurguluyor. Ekonomik sorunlar başladıkça işsizlik arttıkça mültecilere karşı tutum sertleşiyor.

Erdoğan’ın da konuşmalarında böyle giderse Suriyelilerin günah keçisi olacağını kabul ettiğine dikkat çekiliyor.Bloomberg analizineni yapan Selcan Hacaoğlu AKP büyük ölçüde kırsal kesme dayanıyor ve bu nedenle şehirlerde yükselen mülteci karşıtı tepkiden o kadar da korkmuyor; fakat bürokratları Mart yerel seçimlerinde mülteci meselesinin AKP için potansiyel bir ters tepki unsuru olduğunu düşündüklerini de ilave ediyor.

kaynak: http://www.paraanaliz.com/2018/genel/suriyeliler-yerel-secimlerde-akpnin-basini-agritacak-mi-28584/

12.12.2018