Türk vatandaşlarının kabul etmediği işlerde kota uygulanmayabilir. Örneğin, Şanlıurfa’da müşteri hizmetleri ve
komi açığı doldurulamıyor. Benzer şekilde Gaziantep’te de 8.656 beden işçisi pozisyona hala eleman aranıyor.

Türkiye yaklaşık beş yıldır, ülkelerindeki zulümden kaçan Suriyelilere ev sahipliği yapıyor. Konunun siyasi boyutuna ilişkin çözüm önerileri tartışılırken Türkiye’deki Suriyelilerin kayıtdışı istihdamının önüne geçmek ve hayatlarını insani şartlarda sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla çalışma izni yolunu açtı.

KAYITDIŞI ÇALIŞIYORLARDI

Suriyelilerin ülkemizde bulundukları süre içerisinde ne yazık ki vicdanları yaralayan sahneler ortaya çıktığı gibi özellikle sınır illerinde Suriyelilere karşı tepkiler de yaşandı. Büyükşehirlerdeki Suriyeli profiliyle sınır illerindeki profil biraz farklı. Şanlıurfa, Gaziantep, Osmaniye gibi illerde Suriyeliler bir şekilde dükkân açıp ticarete başladıkları gibi işgücü piyasasında da büyük bir kitle haline geldiler. Büyükşehirlerde ise Suriyeliler daha çok sosyal yardımlara muhtaç bir şekilde hayatlarını sürdürüyorlar.

Kota uygulayacak

Türkiye’de geçici koruma kimlik belgesi almış Suriyeli sayısı 2 milyon 415 bin 494. Suriyeliler çalışma iznine, geçici koruma izni kayıt tarihinden en az altı ay sonra başvurabilecek. Ancak çalışma izni verilirken kota uygulanacak. Yalnızca doldurulamayan açık işler için kota söz konusu olmayacak. Bu sayede Türk vatandaşları için istihdam imkânlarının kaybolması engellenecek. Suriyelilere çalışma izni verilirken her bir işyeri için yüzde 10 kotası uygulanacak. Yani bir işyerinde 100 Türk vatandaşı istihdam ediliyorsa o işyerinde yalnızca 10 Suriyeli çalışabilecek. Diğer yandan bu kota işyerinin bulunduğu ilde son dört hafta içerisinde çalışma izninin alınacağı işi yapacak Türk vatandaşının bulunmaması halinde uygulanmayacak. Dolayısıyla Türk vatandaşlarının kabul etmediği işlerde kota uygulanmaksızın Suriyelilere çalışma izni verilebilecek.

4 haftada dolmuyorsa

İŞKUR’un açık işleri sorguladığı anketinin Haziran 2015 sonuçlarına göre Şanlıurfa’da müşteri hizmetleri görevlisi arayan işverenler 272 pozisyon için uygun eleman bulamamış. Gaziantep’te 8 bin 656 beden işçisi pozisyonu doldurulamamış. 758 temizlik işçisi işe alınabilecekken eleman bulunamamış. Bunun gibi açık işin olduğu ve son 4 haftada doldurulamayan pozisyonlarda Suriyelilere çalışma izni verilirken kota uygulanmayacak.

İzin neden gerekli?

Asgari ücret zorunlu

Suriyelilerin kötü koşullarda ve asgari ücretin altında çalıştırılması konusunda da sınır var. Suriyelilere asgari ücretin altında ücret ödenemeyecek. Bu nedenle Suriyelilerin işgücü piyasasında ücret seviyesinin düşmesine neden olmaları da engellenecek. Suriyeliler İŞKUR’un düzenlediği mesleki eğitimlere ve işbaşı eğitim programlarına da katılabilecekler.

Bu işlerde izne gerek yok

Tarım ve hayvancılık sektöründe çalıştırılacak Suriyeliler için çalışma izni şartı aranmayacak. Bu muafiyetten yararlanabilmek için geçici koruma sağlanan illerdeki valiliklere başvuru yapılması gerekecek. Bakanlık, il ve kota sınırlaması getirebilecek. Ordu’da fındık toplamada çalıştırılabilecek Suriyeli sayısına Bakanlık sınır konulabilecek.

Yasal yollardan gelir elde etmiş olacaklar

Suriyelilere çalışma izni verilmesinin etkileri konusunda çok farklı görüşler var. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, çalışma izni Suriyelilerin şu anki durumlarının iyileştirilmesi yönünde bir adımdır. Şu an itibarıyla özellikle sınır illerde Suriyeliler kötü çalışma koşullarında ve çok düşük ücretlerle zaten çalıştırılıyorlar. Ayrıca Suriyelilerin terör ve suçla özdeşleştirilmesinin önüne geçilmek amacıyla çalışma izni verilmesi önemli. Bu sayede Suriyeliler yasal yollardan gelir elde etme şansına kavuşacaklardır. Diğer yandan çadırlarda yanarak hayatını kaybeden Suriyelilerin çalışma izni ile bir parça insani koşullara erişmesi de hedeflenmektedir.

Sigorta primleri diğer işçilerden düşük olamaz

Suriyelilerin çalıştırılmasında işverenler açısından sigorta primi konusunda bir farklılık söz konusu olmayacak. İşyerinde Suriyeli çalıştıran işverenler aynı şekilde prim ödeyecekler. Şu an için bir sigorta prim muafiyeti veya Suriyeliler için uygulanmayacak bir sigorta kolu belirlenmiş değil. İlerleyen dönemlerde bu konuda bir istisna Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından getirilmezse işverenler aynı düzeyde prim ödemekle yükümlü olacaklar.

Bakanlık belli illerde izinleri durdurulabilir

Suriyeliler çalışma izinlerini geçici koruma izni aldıkları iller için alacaklar. Diğer yandan İç İşleri Bakanlığı’nın çalışma izinlerini belirli iller için durdurma yetkisi de söz konusu. Dolayısıyla çalışma izni süresi biten ve İç İşleri Bakanlığının yasakladığı bir ilde yeniden çalışma izni alamayan bir Suriyeli istihdam edilmeye devam edilemeyecek. Bu sayede özellikle büyükşehirlerdeki Suriyeli sayısı kontrol edilebilecek.

Okan Güray BÜLBÜL

kaynak: https://www.aksam.com.tr/-okan-guray-bulbul/yazarlar/suriyelilere-calisma-izninin-zarari-yok-yarari-var/haber-481486

17.01.2016