Suriyeli otomobillere geçici Türk plakası takılmaya başlandı. Kayıt altına alınan araçlara SAA 001’den SZZ 999’a kadar sıralı plakalar veriliyor.

İçişleri, Suriye plakalı araçların takibi için 3 Nisan’dan itibaren Türk plakası alma zorunluluğu getirdi. Doğu illerinde hatta İstanbul’da binlerce Suriye plakalı araba yollarda dolaşırken, sadece 1.915 araç Türk plakası aldı.

Kayıt altına alınan Suriyeli araçlara il kodundan sonra geçici tescil olarak SAA 001’den SZZ 999’a kadar sıralı plakalar veriliyor.

Suriyelilere geçici plaka verilmeye başlandı

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ise plaka veriliş anının fotoğraflarını Twitter’dan yayımladı. Alınan bilgilere göre Gaziantep Emniyet Müdürlüğü tarafından 2 bin 76 Suriyeli’nin aracına geçici Türk plakası takıldı.

Suriyelilere geçici plaka verilmeye başlandı

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Emniyet Suriyelilerin plakalarını alıp yerine Türkiye Cumhuriyeti’nde araçlara takılan plakalardan veriyor. Suriyelilerin arapça düzenlenmiş plakaları kendileri ülkelerine dönmeye karar verdiği zaman iade edilecek. Geçici Türk plakası alan Suriyelilerin araçlarına sigorta işlemi de yapılıyor.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/suriyelilere-gecici-plaka-verilmeye-baslandi-29473678

07.07.2015