Suriyelilere kesilen trafik cezaları, yanlış yazılan adresler ve taşınan Suriyeliler nedeniyle muhtarlara sorun yaşatıyor. Yaklaşık 5 ay içerisinde aynı isme 15 defa trafik cezası kesildiğini hatırlatan muhtarlar, bu cezalarla ilgili Suriyelilerin ise terör örgütleri ile bağlantılarının olup olmadığının araştırılmasını istiyor.
Gaziantep’te muhtarlar, sınır hattında defalarca trafik cezası kesilen Suriyelileri adreslerinde bulamayan postacıların, trafik cezalarını kendilerine bıraktığını hatırlattı. Bırakılan bu cezaların sahiplerini kendilerinin de bulamadığını belirten muhtarlar, bu cezaların kesildiği Suriyelilerin, kritik bölgelerde gezinmeleri ve üst üste ceza yemeleri gibi nedenlerden dolayı örgüt bağlantıları olabileceğini kaydetti. Kesilen cezaların belirli sürelerde imha edildiğini anlatan muhtarlar, bu konuda Suriyelilerin güvenlik açısından araştırılmasını istedi.
Suriyelilerin Gaziantep’te yoğun olarak yaşadığı Çıksorut Mahallesi Muhtarı Ramazan Fıstıkçı, 3 Suriyeli adına 5 ay içerisinde toplam 22 ceza geldiğini söyledi. Bunlardan Ali Ousou isimli Suriyeli adına ise 15 ayda toplam 15 ceza geldiğini anlatan Muhtar Ramazan Fıstıkçı, “Bu trafik cezalarında yazan adresler bizim mahallemizde ama postacılar gidiyor bu kişiyi bulamıyor. Bize bırakıyor cezaları gidiyor. Biz de baktığımızda araştırdığımızda böyle bir ismi bulamıyoruz. Bu resmi kayıt ya da işlemler için mahallemizde adres çıkartıyorlar, bir daha uğramıyorlar ya da buraya yerleşmişler ama taşınırlarken beyanda bulunmuyorlar. Bir insan 15 kez trafik cezası yer mi? Zaten ceza yedikleri yerler ise sınır hattı, ya da belli bir bölgede. Bu durum, bu cezaların yazıldığı insanların terör bağlantıları da akla gelir” diye konuştu.
Fıstıkçı, teslim edilemeyen cezalardaki isimlerin detaylı bir şekilde araştırılmasını da istedi. Muhtar Fıstıkçı, cezaları belirli bir süre biriktirip, sakladıklarını söylerken, süre bitiminde ise mektup ve cezaları imha ettiklerini kaydetti.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/suriyelilere-kesilen-cezalar-muhtarlara-gaziantep-yerelhaber-1604086/

19.10.2016