Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde barınan Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü 16’ncı okul olan, ‘Suriye Özgür Nesil Okulu’ törenle açıldı.

ABD’de yaşayan Suriyelilerin desteği ile açılan okul için düzenlenen törene Reyhanlı Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Yumuşak, Mehmet Arslan, Türkiye Suriye Dostluk Grubu Başkanı Abdülhamit Tahhan ile Suriyeli öğrencilerin aileleri katıldı. Törende konuşan Suriye Özgür Nesil Okulu Müdürü Abdülkerim Ankır, okulda 200 ilkokul öğrencisinin eğitim göreceğini, 3’ü idareci, 7’si öğretmen 10 Suriyelinin de görev yapacağını söyledi. Okulda Türkçe, Arapça ve İngilizce eğitim verileceğini anlatan Ankır, “Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkeden ayrılıp gelen ailelerin çocukları burada eğitim görecekler. Ayrıca savaşın mağdur çocuklarının yaşadıkları travmadan kurtulması amacıyla da uzman eğitimciler tarafından psikolojik destek sağlanacak. Bize sağlanan destek ve yakınlıktan dolayı Türk Milletine ve devletine teşekkür ederiz” diye konuştu.

Reyhanlı Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yumuşak ise ilçede yaşayan Suriyelilere her fırsatta sahip çıktıklarını belirterek, “Savaş nedeniyle geldikleri ülkemizde misafir olarak bulunuyorlar. Onlara destek olmak ve yardım eli uzatmakta bizim görevimizdir” dedi.

Konuşmaların ardından Suriyeli öğrenciler çeşitli oyunların oynayıp yarışmalar düzenlerken, bir grup öğrenci de ‘Hürriyet’ şarkısı söyledi. Daha sonra kesilen kurdeleyle okulun açılışı gerçekleştirildi.

10 bin Suriyeli öğrenci

Törenle açılan okul, ilçede Suriyeliler tarafından açılan 16’ncı okul oldu. Diğer 15 okulda Suriyeli 10 bin öğrencinin eğitim gördüğü ve yine Suriyeli olan 500 öğretmenin görev yaptığı belirtildi. Suriyeliler tarafından açılan tüm okullarda İngilizce ve Arapça’nın yanında Türkçe dersleri de veriliyor.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/egitim/suriyeliler-e-reyhanli-da-16-inci-okul-28046329

25.01.2015