Suriyeli sığınmacıların, İstanbul, Gaziantep, Konya ve İzmir’de eşzamanlı eylem yapması akıllara “Gherbtna” adlı aplikasyonu getirdi. Suriyeliler’in, Suriyeli sığınmacı Moujahed Akil tarafından geliştirildiği iddia edilen ve Türk Telekom’un da sponsorluğunu üstlendiği “Gherbtna” adlı aplikasyonla organize olduğu öne sürüldü. Araştırmacı yazar Haldun Yerlikaya “Gherbtna milli güvenlik sorunu mu” diye sorarken, çarpıcı iddiayı usta gazeteci Mustafa Hoş da Babiali TV’deki programında ele aldı.

Mustafa AKBAŞ/SONKALEİZMİR (ÖZEL)- Fransa’da Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin resmi bina duvarlarına yansıtılması sonrasında, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılardan eşzamanlı eylemler geldi. İstanbul, İzmir, Konya ve Gaziantep’te yapılan, Suriye bayrakları açılıp Arapça sloganlar atılarak tekbirler getirilen eylemler, akıllarda soru işareti bıraktı. Yurttaşlar, Suriyeliler’in nasıl bu denli organize hareket ettiğini merak ederken, Son Kale İzmir‘den araştırmacı-yazar Haldun Yerlikaya‘nın dikkat çektiği “Gherbtna” (tehcir) aplikasyonu tartışmayı iyice boyutlandırdı.

GENÇ SIĞINMACI İCAT ETTİ!
Geçen yıl İzmir Kordon’da düzenlenen boyoz festivaline, kentte sayıları 400 bine yaklaşan Suriyeli sığınmacıların neden hiç katılım göstermediğinin izini süren Yerlikaya, “Suriyelilere bir yere gidin ya da gitmeyin diyebilen bir mekanizma mı var” sorusunu yöneltmişti. Yerlikaya, yaptığı araştırmanın ardından, Suriyeli genç sığınmacı Moujahed Akil tarafından geliştirildiği iddia edilen “Gherbtna” adlı aplikasyonun bilgilerine ulaştı.

TÜRK TELEKOM SPONSOR
İnternet üzerinden indirilen ve Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılara bazı kolaylıklar sağlamayı hedeflediği ileri sürülen bu aplikasyona Türk Telekom’un da sponsor olduğu belirlendi.
Euronews adlı televizyon kanalına bir röportaj veren lise mezunu Moujahed Akil, şuan tüm adroid telefonlara uyumlu aplikasyonun yakında iPhone ve Windows dahil tüm işletim sistemli telefonlarda kullanılabileceğini söyledi.
Yazar Haldun Yerlikaya ise ulaştığı bilgiler ışığında “Gherbtna bir milli güvenlik sorunu olabilir mi” sorusunu yöneltti.


BABİALİ TV, İDDİALARI GÜNDEME GETİRDİ
Geçen yıl, sonkaleizmir.com’da yayınlanan bu iddialar, dün gece, usta gazeteci Mustafa Hoş’un Babiali TV‘de yayınlanan programında da ele alındı. Suriyeli sığınmacıların nasıl bu şekilde tek merkezden hareket edebildiğini sorgulayan gazeteci Hoş, Yerlikaya’nın sonkaleizmir.com’da yayınlanan yazılarına atıfta bulundu. Mustafa Hoş, Suriyeli cihatçı grupların organize hareket etmesinin ileride Türkiye’nin başına çok büyük sorunlar açabileceğine işaret etti.

Kaynak: http://m.sonkaleizmir.com/default.asp?page=haber&haberid=85783

27.10.2020