Dün Gölcük Belediye meclisine önerge veren Millet İttifakı Emrah Salbacak ve Halit Motor Suriyelilere ait iş yerleriyle ilgili soru önergesi sundular.

Belediye Meclis Toplantısı’nın Şubat Ayı oturumu dün Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. 6 Gündem Maddesi’nin oylandığı Meclis Toplantısında Millet İttifakı ilçemizde bulunan Suriyelilere ait iş yerleri hakkında soru önergesi sundu.

“DENETLENSİN”

Şubat Ayı Belediye Meclis Toplantısında dilek ve temenniler bölümünde Millet İttifakı adına Belediye Meclis Üyeleri Emrah Salbacak ve Halit Motor Suriyelilere ait iş yerleriyle ilgili soru önergesi sundular. Sunulan soru önergesinde, “İlçemizde bulunan Suriyeli vatandaşlar artık hepimizin malumu. Bu vatandaşlar bölgemizde kendi ekosistemlerini kurmuş durumdadır. Kendi bakkaI, fırın, kahvehane, ikinci el, kıyafet mağazası, oto kiralama ve hatta ticari taksi gibi çalışan araçları bile mevcuttur. Burada bulunmaları şu an devlet politikası olduğu için birçok konuda elimiz kolumuz bağlı fakat biz Gölcük’ü ve Gölcük halkının haklarını korumak için buradayız.

Suriyelilerin halkımızın işlerine el atmaları sadece can sıkıcı değil aynı zamanda can yakıcı bir hal almıştır. Suriyelilerle 2 yerde karşılaşmıyoruz. Biri Gölcük Vergi Dairesi diğeri Gölcük Belediye Veznesi. Sadece belediyemizi ilgilendiren kısımları şöyle. Bu insanlar dükkan açıyor ruhsatı yok, tabela asıyor vergisi yok. Çöp atıyor çevre temizlik vergisi yok.  Aynı konunun bir diğer mevzusu ise bu dükkanlarının tabelaları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Reklam İlan ve Tanıtım yönetmeliği 5. Maddesinin ”O” bendinde yazan ”Tanıtım ve reklam uygulamalarında markalar ve tescilli isimler dışında yabancı dille reklam ve tanıtım konamaz”

Yukarıda belirttiğim bu bilgiler ışığında Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Ali Yıldırım Sezer’in emirleri dahilinde zabıta ekiplerimizin Suriyeli ve diğer yabancılara ait ruhsatsız işyerleri ile ilgili denetimlerin sıklaştırılması ve tespit edilenlerin ruhsatlandırılması için gerekli rehberliğin yapılması, Arapça tabelaların ve tanıtımların kaldırılması konusunda işlemlerin yapılmasını arz ederim” denildi.

NİMET KÜLFET DENGESİ VAR

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer soru önergesine cevaben yaptığı açıklamada, “ Millet İttifakı Meclis üyelerine öncelikle teşekkür ederim. Çok önemli ve hassas bir konuya değindikleri için. Biz bu konuyla ilgi  zaten çalışma yapıyoruz ama biraz daha ciddi ve sıkı şekilde çalışma yapıp bunu da sizlere bilgilendireceğiz inşallah en kısa zamanda. Bu konu sadece bizim Gölcük’ümüzün sorunu değil. Biliyorsunuz Türkiye genelinde ciddi bir mesele. Yani oransal olarak bakıldığı zaman Suriyeli nüfusunun çok fazla olmadığını söyleyebilirim. Diğer ilçelerde ve vilayetlerde bu oran çok daha fazla. Özellikle Suriye’ye yakın illerde aşırı fazla bir nüfus var.

Bizde son dönemde çok fazla sayıda Suriyeli ilçemize gelmiyor aslında. Mevcut olanlar var.  Hayatın içerisinde artık bu kişiler ve bunlarla ilgi olarak tabi nimet külfet dengesi var. Bizde bu konuyla ilgi inşallah gereğini yapmaya çalışacağız. Bu konuyla ilgi çalışmaları önümüzdeki meclis toplantısında yazılı yada sözlü olarak sizlere ileteceğim” dedi.

Kaynak: https://www.kocaelibarisgazetesi.com/guncel/suriyelilerin-is-yeri-denetlensin-2-h121501.html

07.02.2020