Suriyeli grupların İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te düzenledikleri protestolarla ilgili açıklama yapıldı. İzmir ve Gaziantep Valilikleri yaptığı açıklamalarda Suriyeli grupların Fransa’nın İslam karşıtı açıklamalarını protesto etmek için toplandıkları belirtildi.

İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te Suriyelilerin yaptıkları eylemler büyük tartışma yarattı. İzmir ve Gaziantep Valilikleri yaptıkları açıklamalarda Suriyeli grupların Fransa’nın İslam karşıtı açıklamalarını protesto etmek için toplandıklarını açıkladı.

İZMİR VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kentte Suriyeli grubun yaptığı protesto yürüyüşüne ilişkin, “Fransa başta olmak üzere bazı ülkelerde Peygamber efendimize yönelik hakarete varan karikatürler tüm Müslümanları rencide etmiştir. Suriyeli birkaç genç bunu protesto amacıyla toplanmıştır” dedi.

Vali Yavuz Selim Köşger, Konak ilçesinde toplanan bir grup Suriyeli tarafından düzenlenen protesto yürüyüşüyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Vali Köşger, açıklamasında, “Fransa başta olmak üzere bazı ülkelerde Peygamber efendimize yönelik hakarete varan karikatürler tüm Müslümanları rencide etmiştir. Suriyeli birkaç genç bunu protesto amacıyla toplanmıştır. Aynı meydanda bir siyasi partimizin izinli açık hava etkinliğinde görevli polisler müdahale etmiş ve olay birkaç dakika içinde sonlanmıştır. Pandemi kurallarına aykırı bir durum oluşmasına izin verilmemiştir. Görüntülerde bir aykırılık tespit edilirse gereken yapılacaktır” dedi.

GAZİANTEP VALİLİĞİ’NDEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan Gaziantep Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, Maarif Meydanı’nda saat 12.45’te Suriyeli yaklaşık 40 kişilik bir grubun toplandığı bilgisi üzerine polis ekiplerinin olay yerine sevk edildiği belirtildi.

​Polisin olay yerine intikal etmesiyle protestonun sona erdiği ifade edilen açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Bahse konu grup, Fransa’da İslam karşıtı açıklamalar yapılması ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sav) yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunulması ve karikatürler yayınlanmasını protesto amaçlı toplanmıştır. Emniyet ekiplerimiz olay yerine ulaştığında şahıslar herhangi bir açıklama yapmadan dağılmışlardır. Öte yandan konuyla ilgili pandemi tedbirleri yönünden sosyal mesafeyi ihlal edenlerin tespit çalışması devam etmektedir.”

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/suriyelilerin-protestolariyla-ilgili-aciklama-geldi-310793h.htm

26.10.2020