Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yönelik sağlık harcamaları 191 milyon lirayı geçti. Suriyelilerin sağlık harcamaları Başbakanlığa bağlı AFAD tarafından karşılandı. Sığınmacılara toplam yardım miktarı ise 762 milyon TL’yi buldu

İç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yönelik sağlık harcamaları 191 milyon lirayı geçti. Türkiye’de geçici koruma altına alınan Suriyeliler’in sağlık harcamaları Başbakanlığa bağlı AFAD tarafından karşılandı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AFAD hesabından Suriyeli sığınmacılara yıl başından 21 Ekim 2013’e kadar yapılan toplam yardım miktarının 762 milyon 932 bin 470 lira olduğunu açıkladı. Suriye dışındaki ülkelerden Türkiye’ye gelen yaklaşık 70 bin civarındaki mültecinin ise sağlık hizmetinden yararlanmadaki ciddi problemleri halen sürüyor.
CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Suriyeli sığınmacılara yönelik yapılan sağlık harcamalarını Meclis gündemine taşıdı. Seçer, Suriyeli sığınmacıların kamplarda yaşam mücadelesi verdiklerini belirterek, “Suriye’den ülkemize gelen insanların sağlık kontrolü açısından önemli sorun ve sıkıntılar yaşadıklarını; yeterli denetimin yapılmadığını, gerekli önlemlerin alınmadığını biliyoruz. Suriyeliler’e ücretsiz hizmet verilmesiyle sağlık harcamalarının arttığı bilinen bir gerçek” dedi.
‘Maliyeti ne kadar?’
Seçer, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na “Suriye’den sığınmacı olarak ülkemizde bulunan kişilerin aldığı sağlık hizmetlerinin ülkemize toplam maliyeti nedir” diye sordu. Soruyu, Müezzinoğlu adına Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ali Coşkun geçen hafta yanıtladı. Coşkun, “Şu ana kadar tahakkuk ettirilen fatura bedeli 191 milyon lira” dedi.
Suriyeli sığınmacılar, ülke genelinde herhangi bir sağlık merkezinde tedavi olduğunda çıkarılan fatura valiliklere gönderiliyor. Suriyeli sığınmacılara ilaç, diş, protez, gözlük, işitme cihazı sağlık uygulama tebliğine göre temin ediliyor.
70 bin kişi faydalandı
Suriye dışındaki ülkelerden Türkiye’ye gelen yaklaşık 70 bin civarındaki mülteci ise sağlık hizmetinden yararlanamadığı belirtiliyor. 2008’de çıkan Genel Sağlık Sigortası Yasası ile “uluslararası koruma başvurusu veya statüsü sahibi ve vatansız olarak tanınan kişiler” sigorta kapsamına alınmıştı. Fakat bu konudaki yasal mevzuat alt yapısı henüz hazırlanmadığı için mültecilerin sağlık hizmetine erişiminde problemler yaşanıyor.
Şimşek de AFAD özel hesabından, Türkiye’ye sığınan Suriye vatandaşlarına yönelik olarak, 2011’de 33 milyon 212 bin 617 lira, 2012’de 514 milyon 346 bin 161 lira ve 2013’te 21 Ekim’e kadar 762 milyon 932 bin 470 lira harcama yapıldığını kaydetti.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/suriyelilerin-saglik-faturasi-191/gundem/detay/1804577/default.htm

09.12.2013