Başta Güneydoğu illerimizden ve diğer birçok ilimizden gelen,okullarda Suriyeli çocukların,Türk çocuklarından fazla olduğu haberi bu verilerle doğrulanıyor.
 

Suriyelilerin yüzde 55.8'i Türkiye'ye kaçak girdi! 2
2016 yılında,okula giden Suriyeli sayısı,2019 yılında 2 kat artmış.Bu veri aynı zamanda doğum oranlarını da doğrulamaktadır.
 

Suriyelilerin yüzde 55.8'i Türkiye'ye kaçak girdi! 3
Göç İnceleme Kurumu’nun aktardığı verilere göre, görüşülen 100 Suriyeli sığınmacının en az 50 tanesinin,Türkiye’de doğan bir çocukları var.
 
Suriyelilerin yüzde 55.8'i Türkiye'ye kaçak girdi! 4
Türkiye’de günde ortalama 400 Suriyeli çocuğun doğduğu bilgisine ulaşılırken,bu sayı sadece kayıtlı kişileri kapsamaktadır. Kayıtsız kişilerin doğumuna ilişkin rakamlar ise bilinmiyor.

Suriyelilerin yüzde 55.8'i Türkiye'ye kaçak girdi! 5
Suriyeli sığınmacılar ve diğer göçmenler, Türkiye’de kaldıkları süre uzadıkça, geri dönme fikrinden uzaklaşıyorlar.
Suriyelilerin yüzde 55.8'i Türkiye'ye kaçak girdi! 6
Ülkesine dönmek isteyen Suriyeli sığınmacıların oranı yalnızca %26.7. Aynı şekilde güvenli bölge oluşturulduğunda dönmek isteyenlerin oranı da 25.3 de kalıyor.
Suriyelilerin yüzde 55.8'i Türkiye'ye kaçak girdi! 7
Türkiye’de bulunan 4 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacılara yönelik yapılan bir araştırmaya göre, ülkeye gelen Suriyelilerin yüzde 55.8’i gayri resmi yollarla, kaçak olarak Türkiye’ye giriş yapmış.
Suriyelilerin yüzde 55.8'i Türkiye'ye kaçak girdi! 8
Suriye’den savaş sebebiyle ceza evlerinden kaçan (Ceza evinin bombalanması vs.) Suriyeli suçluların kaçının Türkiye’ye giriş yaptığı ise bilinmemektedir. Öte yandan suçluların suçlarının ne olduğu hakkında da somut bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/suriyelilerin-yuzde-55-8i-turkiyeye-kacak-girdi-4607g.htm

07.12.2019