Suriye’de Esad rejimi ile Rusya’nın saldırıları sonrası Türkiye sınırına dayanan Suriyelilerin sayısı artmaya devam ediyor. Geçen yıldan bu yana Türkiye sınırına göç edenlerin sayısı iki milyona yaklaştı.

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş sonrası Türkiye’ye gelen sığınmacılar tartışma konusu olmaya devam ederken, sınıra dayanan Suriyelilerin sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. Esad rejiminin İdlib bölgesinde başlattığı operasyonlar sonrası Türkiye sınırına dayanan Suriyelilerin sayısı bir milyon 942 bine dayandı.

Bölgede göç verilerine ilişkin çalışma yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğünden edinilen bilgiye göre, İdlib kent merkezi, Halep’in batısı ve güneyindeki Daret İzze ilçesi ile çevresindeki köylerden Suriye-Türkiye sınırına göç devam ediyor.

Esad rejimi ile Rusya’nın saldırıları sonucunda, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içerisinde yer alan söz konusu bölgelerden son 6 günde 148 bin sivil daha yerinden edildi.

Göç edenlerin büyük kısmı, Türkiye sınırı hattındaki kamplar bölgesine gelirken bir kısmı da Türkiye’nin terörden arındırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesine sığınıyor.

İdlib kent merkezi ve çevresi, İdlib’in güneyi ve güneydoğusu ile Halep’in batı ve güney kırsalındaki yerleşimlerinden Ocak 2019’dan bu yana Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 942 bine ulaştı.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/turkiye-sinirina-dayanan-suriyelilerin-sayisi-2-milyona-yaklasti-268655h.htm

19.02.2020