Ayyıldız Hareketi Lideri Prof. Dr. Ümit Özdağ, Türkiye’de sayıları 8 milyonu sığınmacıların yükünün Türk halkı için taşınamaz boyutlara ulaştığını söyledi. Özdağ, sığınmacı sorununu çözümü içinse madde madde yol gösterdi.

Ayyıldız Hareketi Lideri İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri haline gelen sığınmacı sorununun nasıl çözülmesi gerektiğini madde madde anlattı.

Sığınmacılarla ilgili önemli araştırmalara imza atan ve sığınmacıların yol açacağı sorunların yıllardır gündeme getiren Özdağ, Türkiye’de 8 milyona yakın sığınmacının olduğunu söyledi.

Sığınmacı yükünün Türk halkı için taşınamaz boyutlara ulaştığını kaydeden Özdağ, “Ülkemizde 2011 sonrasında 8 milyona yakın Suriyeli, Afganistanlı, Pakistanlı, Bangladeşli ve Siyah Afrikalı başta olmak üzere kaçak göçmen var. Ayrıca 3 milyona yakın Suriyeli de Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin kontrolündeki bölgede yaşamaktadır. Artık bu yük Türk halkı için taşınamaz boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizde tansiyon her geçen gün daha da yükselmektedir ve iç barış tehdit altındadır. İç barışın tehdit altına girmesinin nedeni; sarayın yanlış Suriye politikasıdır” dedi.

MADDE MADDE ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Sığınmacı sorununun çözümü için bazı önerilerde bulunan Özdağ, “Gerilimi hızla düşürmek ve ülkemizi bir olası kaos ortamından çıkarmak için aşağıdaki adımların hızla atılması gerekmektedir;

1- Erdoğan tarafından Suriyeli sığınmacılara hiçbir şart altında vatandaşlık verilmeyeceği duyurulmalıdır.

2- Amacı Suriyelileri sözde entegre etmek olan, İçişleri Bakanlığı; Uyum Strateji Belgesi-Ulusal Eylem Planı 2018/2023 yürürlükten derhal kaldırılmalıdır.

3- Suriye’de iç savaş büyük ölçüde bittiği ve artık Suriye’den Türkiye’ye herhangi bir kişinin hiçbir gerekçeyle sığınmacı olarak kabul edilmeyeceği açıklanmalıdır.

4- Suriyelilere hastanelerde öncelikli hizmet uygulamasına derhal son verilmelidir.

5- Suriyeliler bundan sonra tedavi ve ilaç katkı payı ücretlerini Türk vatandaşları gibi ödemelidirler.

6- Suriyeli öğrencilerin, Türk çocuklarıyla aynı sınıfta okutulması; böylece Türk öğrencilerin eğitim seviyesinin düşmesi nedeniyle ayrı eğitim süreci başlatılmalıdır.

7- Oluşturulacak ayrı eğitimde halen boş boş oturan Suriyeli öğretmenler değerlendirilmelidir.

8- Beşar Esad ile Suriyelilerin geri dönüşü için görüşmelere hemen başlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://haberciniz.biz/gundem/turkiyedeki-siginmaci-sorunu-nasil-cozulecek-prof-umit-ozdag-tane-tane-anlatti-4009858
15.08.2021