Serdar TURGUT

Washington’da her gün çeşitli devlet birimleriyle muhatap olarak iş yapmaya çalışan bir Türk gazetecisi olarak, Türkiye’de gündelik tartışmalar arasında gözden kaçırılan bir gerçeği her gün görmek ve bunu bizzat Amerikalılardan duymak şansına sahip oluyorum.

Buradaki yetkililer Ortadoğu’da ve özellikle Suriye’de Türkiye’nin sahip olduğu yumuşak gücün önemine, bunun değerine dikkat çekiyorlar.

SOFT POWER’IN ÖNEMİ

Bana konuşan bu yetkililer başka hiç bir ülkenin bölgede Türkiye kadar soft power açısından güçlü olmadığını bunun da Türk devletinin bölgede sündürdüğü dikkatli, koordineli politikadan kaynaklandığını belirtiyorlar.

Bölgedeki her haberi, her gelişmeyi görevleri nedeniyle takip eden bu kaynaklar Türkiye’de yaşanan Suriyeli göçmenler tartışmasını şaşkınlıkla takip ettiklerini ve bazı çevrelerin Türkiye’nin göçmenlere kucağını açan yaklaşımının ülkeye global düzeyde ne kadar yüksek ve kıymetli bir yumuşak güç avantajı sağladığını göremediklerini söylüyorlar.

TÜRKİYE BELİRLEYİCİ OLUR

Washington merkezdeki bu çevreler Suriye’de anayasa yazılması ve siyasi çözümün konuşulması aşamasına gelinmekte olduğu bu dönemde Türkiye’nin bölgede sahip olduğu yumuşak gücün ona bölgeyi belirleyici güç olma imkanı vereceğini analizlerinde vurguluyorlar.

Bu yapılan analizlere göre Türkiye’nin yumuşak gücü sadece Suriyeli göçmenlere şefkatli yaklaşımından kaynaklanmıyor. Bu analistlere göre bunun diğer nedenleri ise şunlar;

1- Türkiye bölgede yaptığı her zorunlu operasyonda sivil halkın mümkün olduğunca az zarar alması ve mümkün olduğunca az yıkımın olması için dikkat etti, bunu devlet politikası olarak uyguladı.
2- Operasyonlar bitikten sonra Türk devleti bütün birimleriyle kurtarılan bölgede normal hayata geçişi başlattı.
3- Okullar, üniversiteler, hastaneler açıldı ve halkın kullanımına sunuldu.
4- Türkiye yerel halka işbirliği içinde yerel yönetimleri tekrardan oluşturdu, hayatı normale döndürdü.

Suriyeli göçmenlere şefkatli yaklaşımları yanında bunların da Türkiye’nin bölgedeki tüm halklar nezdinde prestijini çok yükselttiği değerlendiriliyor Washington’da. Türk devletinin bu yaklaşımları nedeniyle bölgedeki PKK sempatizanı Kürtlerin bile Türkiye’nin bu tavrından etkilendikleri ve onların çocuklarının da Türkiye’nin kurduğu okullarda eğitim gördükleri,hastalarının da Türklerin kurduğu hastanelerde tedavi oldukları biliniyor Washington’da.

Washington’daki birimler Türkiye’nin bölgedeki bu yumuşak gücü nedeniyle Suriye’deki hiç bir çözüm sürecinin Türkiye dışlanarak olamayacağını biliyor ve bunu da ifade ediyorlar.

kaynak: https://www.haberturk.com/yazarlar/serdar-turgut-2025/2301499-turkiyenin-gucu

25.01.2019