Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında gerçekleşen zirve sonrası ortak bildiri yayınlandı.

Bildiride, Suriyeli göçmenlerin ve yer değiştirenlerin Suriye’deki daimi ikametgahlarına güvenli ve gönüllü olarak dönmesine destek verildiği, bunun yanında Suriye’ye ait olması gereken petrol gelirlerine hukuka aykırı şekilde el konmasının kınanarak duyulan rahatsızlığın ifade edildiği belirtildi.

Video konferans yöntemiyle yapılan Astana formatındaki Suriye konulu 6. zirvenin sonunda bir ortak bildiri kabul eden üç lider, “İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki durumu detaylı şekilde ele aldık ve İdlib’le ilgili tüm anlaşmaların eksiksiz olarak uygulanması yoluyla sahada sûkunetin korunması gerektiğinin” altını çizdi.

Zirvede liderler, ortak ekonomik iş birliğini güçlendirmek için farklı alanlardaki üçlü eş güdümü güçlendirme niyetini de teyit etti.

Bildiride şu maddeler yer aldı:

  • “Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu istişare ederek bu bölgede istikrar ve güvenliğin yalnızca Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi temelinde sağlanabileceğinin altını çizdik ve bu amaç doğrultusunda çabalarımızı birleştirme kararı aldık.
  • IŞİD’in, El Nusra’nın, El Kaide ve IŞİD’le bağlantılı tüm kişi, grup, kurum ve kuruluşların ve BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak tanınan diğer tüm örgütlerin nihai olarak imha edilmesi amacıyla işbirliğine devam etme kararlılığımızı teyit ettik.
  • Suriye’deki insani durumdan ve Suriye’nin sağlık sistemini, sosyo-ekonomik ve insani durumunu önemli oranda etkilediğini kabul ettiğimiz koronavirüs pandemisinin etkisinden duyduğumuz ciddi endişeyi dile getirdik. Uluslararası hukuku, uluslararası beşeri hukuku ve BM Tüzüğü’nü ihlal eden tüm tek taraflı yaptırımlara özellikle pandemi koşullarında karşı çıktığımızı ifade ettik. Bu bağlamda, Suriye halkının acılarının hafifletilmesi için Suriye genelinde hızlı, güvenli ve engelsiz insani erişimin sağlanması gerektiğini belirterek başta BM ve insani kuruluşlar olmak üzere uluslararası topluma ayrımcılık yapmadan, süreci politize etmeden ve ön koşul sunmadan tüm Suriyelilere yardım sunma çağrısında bulunduk.”

Bildiride uluslararası toplumum sığınmacıların yerleştirilmesi ve normal yaşamlarına dönmesine destek vermesi, sürece katılım seviyelerini yükseltme ve su, elektrik tedarik hatları gibi temel altyapı sistemlerinin, okulların ve hastanelerin ıslahına, arazilerin mayından arındırılmasına yönelik projeler yoluyla Suriye’ye yardımlarını artırması çağrısı yapıldı.

Liderler bir sonraki Üçlü Zirve’yi, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin daveti üzerine en kısa sürede İran’da yapmayı kararlaştırdı.

Kaynak: https://indyturk.com/node/205256/d%C3%BCnya/%C3%BC%C3%A7l%C3%BC-zirvenin-ard%C4%B1ndan-ortak-bildiri-suriyelilerin-%C3%BClkelerine-d%C3%B6nmesine-destek#.XvyLXFhvTaI.twitter

01.07.2020