Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan bir Suriyeli sığınmacı Yunanistan sınır güvenliğinin ateş etmesi sonucu hayatını kaybetti. Öte yandan Midilli Adası açıklarında bir sığınmacı botunun alabora olması sonucu bir çocuk hayatını kaybetti.

Türkiye’nin Avrupa sınırını sığınmacıların geçişlerine açmasının ardından Yunan güçlerinin sert müdahalesi sürüyor. İpsala’dan sınırı geçmeye çalışan Suriyeli sığınmacı Ahmed Ebu Emad’ın Yunan güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. Öte yandan Midilli Adası açıklarında ise bir çocuğun cansız bedeninin çıkarıldığı gelen haberler arasında yer alıyor.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Avrupa’ya gitmek için yola çıkan sığınmacıların Edirne’ye gelişleri sürerken bir göçmenin Yunan askeri tarafından vurularak öldürüldüğü iddia edildi.

BBC Dünya Servisi’nden Mughira Al Sharif, sosyal medya hesabından Suriyeli sığımmacı Ahmed Ebu Emad’ın Yunanistan’a geçmeye çalışırken Yunan Sınır Güvenliği tarafından öldürüldüğünü yazdı.

Sharif, “Bu sabah Yunan askeri tarafından öldürülen Suriyeli göçmen Ahmed Abu Emad. Ahmed, yüzlerce göçmenle İpsala’da sınırı geçmeye çalışırken Yunan askeri tarafından saat 09:07’de boğazından vurularak öldürüldü. Ahmed’in cesedi Türkiye’ye götürüldü” ifadelerini kullandı.

BİR ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Reuters haber ajansı ise Midilli Adası açıklarında boğulan bir çocuğun cansız bedeninin çıkarıldığını yazdı. Midilli açıklarında botları alabora olan 47 göçmenin Yunan Sahil Güvenliği tarafından kurtarıldığı, bir çocuğun ise hayatını kaybettiği belirtildi.

Reuters’a konuşan bir Yunan polis yetkilisi, dün sabahtan bu yana en az 1000 göçmenin Ege adalarına geçtiğini belirtti.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/yunanistan-siginmacilara-ates-acti-bir-kisi-hayatini-kaybetti-270304h.htm

02.03.2020