Gazimağusa’da, bir askeri nöbet yerinde sırt çantası içerisinde ele geçirilen 1 kilo 106 gram 500 miligram ağırlığındaki uyuşturucuyla ilgili tutuklanan 1’i Suriyeli 2 kişi aleyhine tahkikat maksatlı 2’şer gün tutukluluk emri alındı.

HEM ESRAR, HEM KOKAİN… Polis, çanta içerisindeki yeşil renk naylon poşette, streç filme sarılıp vakumlanmış şeffaf paket içerisinde, 1 kilo 100 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile küçük naylon poşete sarılı 6.5 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu maddeye el koydu

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da narkotik polisi, aldığı ihbar üzerine Karakeşliler Bölgesi’ndeki bir askeri nöbet yerinde, yeşil renk bir sırt çantası içerisinde yüzlerce kişiyi zehirleyebilecek miktarda uyuşturucu madde ele geçirdi. Polis, çanta içerisindeki yeşil renk naylon poşette, streç filme sarılıp vakumlanmış şeffaf paket içerisinde, 1 kilo 100 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile küçük naylon poşete sarılı 6.5 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu maddeye el koydu.

Polis, meseleyle ilgili çantanın 10 metre yakınında, şüpheli vaziyette dolanan 44 yaşındaki M.F. ile konu bölgeye kiralık aracıyla geldiği belirlenip, kod adı “İbo” olan Suriye uyruklu Q.A.M’yı tespit edip, mahkemeye çıkarttı. Mahkeme, talep üzerine, gün geçtikçe artıp, yaygınlaşan ciddi suçun tahkikatının salimen yürütülebilmesi için, zanlıların 2’şer gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi. Laboratuardan sonuç bekleniyor.

Meselenin tahkikat memurluğunu üstlenen PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Gökhan Yıldırım, zanlıların, “kanunsuz hintkeneviri ile kokain türü uyuşturucu madde tasarrufu” suçundan methaldar olduklarını söyledi.

Tanık polis Gökhan Yıldırım, 14 Ocak 2020’de, saat 23.00’de aldıkları ihbar üzerine Gazimağusa’da Karakeşliler Bölgesi’ndeki askeri bölüğün sorumluluk sahasındaki bir nöbet yerinde, M.F.’yi, sınır yakınında yaya olarak tespit ettiklerini anlattı. Gökhan Yıldırım, zanlı M.F.’nin 10 metre yakınında tespit edilen yeşil renk sırt çantası içerisinde yapılan kontrolde, yeşil renk naylon poşet içerisinde, streç filme sarılıp vakumlanmış şeffaf paket içerisinde yaklaşık 1 kilo 100 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile küçük naylon poşete sarılı 6.5 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi bulup emare zapt ettiğini belirtti.

Zanlı M.F.’yi tutukladığını kaydeden tanık polis, M.F.’nin ifadesine göre, 14 Ocak 2020’de, konu bölgeye Q.A.M.’nin kullanımındaki kiralık araçla gittiğini öğrendiğini, bunun üzerine Q.A.M.’yı da Gazimağusa’da tespit ederek derdest emri gereği tutukladığını ifade etti. Konu maddelerle bağlantısı bulunmadığını beyan eden M.F.’nin, 1 gram kokaini 500 TL’ye almak üzere, kod adı İbo olan Q.A.M. ile anlaştığını belirttikten sonra, bahse konu kiralık araçta yaptığı aramada, yolcu koltuğu önündeki paspasta az miktarda uyuşturucu ele geçirdiğini kaydetti. Tanık polis, emare zapt ettiği maddeleri ve muhafazasında kullanılanları incelenmesi için laboratuara gönderdiğini ancak henüz bir sonuç alamadığını kaydetti ve mahkemeden, tahkikatını salimen yürütebilmek için süre istedi. Tanık polis ayrıca, laboratuardan gelecek sonucun tahkikatına yön vereceğini de sözlerine ekledi.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, huzurundaki şahadeti değerlendirdikten sonra, ciddi ve yaygın suç için yürütülen tahkikatın selameti açısından zanlıların 2’şer gün poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

Kaynak: https://www.kibrisgazetesi.com/adli-haberler/yuzlerce-kisiyi-zehirlemeye-yeterdi-h81065.html

16.01.2020